Stracone pokolenie.

22:20:00

Z racji tego, że często podróżuję,  a ostatnio szczególnie często na trasie do Warszawy, chcąc nie chcąc widzę i podsłuchuję różnych ludzi.
Ostatnio uderzyło mnie, jak często moimi współpasażerami są Polacy emigranci. Nie o nich jednak chodzi. Chodzi o ich dzieci. 

O stracone pokolenie.

lifestyle, thinkstyle, emigracja


Dzieci emigrantów przyjeżdżają do Polski pozwiedzać, jak turyści. Wolą mówić w języku kraju, w którym dorastają. To częsty schemat: rodzic mówi do dziecka po polsku, ale odpowiedź otrzymuje w języku obcym. 

Czy kiedy dorosną, będą czuć się Polakami?
Czy wychowane w otwartym, tolerancyjnym kraju będą chciały zamieszkać w dziwnym, smutnym kraju nad Wisłą?
Czy mnie to dziwi? Nie. Ale smuci. I wkurza, że rządzący nie chcą tego zauważyć.

Za granicami rośnie całkiem spore pokolenie polskich dzieci, które nie będą już czuć się związane z Polską. Pytam czasem moich znajomych emigrantów o plany powrotu i zwykle słyszę to samo: nie mamy do czego wracać, nasze życie jest tutaj. Dlatego ja wróciłam, w porę, żeby więzy nie zdążyły zacząć pękać.
Jednoczesnie nie dziwię się nikomu, kto wyjechał i nie chce wrócić. Kto woli wychowywać swoje dzieci w spokojnym, przyjaznym obywatelom i przybyszom społeczeństwie. Wiem też, jak trudno jest zmuszać dziecko do posługiwania się językiem polskim, skoro przez większą część dnia nasiąka innym językiem. Dzieci są niesamowicie chłonne gdy chodzi o naukę języka (im człowiek starszy tym wolniej idzie, ale w każdym wieku warto).

Problem jest inny. Polska potrzebuje dzieci i ludzi w wieku produkcyjnym. Dzietność kształtuje się nad Wisła na poziomie 1,33, tymczasem do prostej zastępowalności pokoleń potrzeba, żeby ten wskaźnik był równy 2,1. 

Tymczasem wynajduje się zastępcze problemy.
To nie imigranci są problemem dla naszego kraju.
Problemem jest odpływ młodych ludzi, którzy wolą zakładać rodziny i płacić podatki zagranicą. Problemem jest pokolenie ich dzieci, które nigdy nie wróci do Polski, chyba, że jako turyści.

To jest stracone dla Polski pokolenie.

You Might Also Like

0 komentarze

Popularne

Instagram